Sigurnost na internetu - radionica

Važnost o podizanju svijesti o sigurnosti na internetu nužna je svima, a osobito djeci koja su najugroženija skupina. Iako je internet medij bez kojega je danas gotovo nemoguće raditi, na kojemu pronalazimo važne informacije, zabavljamo se i putem kojega komuniciramo s drugima, često zaboravljamo na različite opasnosti od kojih se moramo zaštititi.

Povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta 28.2.2024. roditelj učenika iz 3.a razreda, B. K. – računalni stručnjak za sigurnost, održao je edukativnu radionicu na temu Sigurnost na internetu za učenike 3.a razrednog odjela OŠ „Milan Brozović“ Kastav.

Kroz edukativnu radionicu na temu Sigurnost – privatnost, učenici su imali priliku naučiti o pravilima sigurnosti na internetu, sigurnostima objave podataka na internetu te sigurnostima na društvenim mrežama.

Pravila sigurnosti na internetu

• Nikad nikome, osim roditeljima, ne otkrivaj svoju lozinku.
  • Ne stavljaj na internet, aplikacije (Viber, WhatsApp, TikTok…) i društvene mreže ništa što ne želiš da vide svi, sve fotografije trajno ostaju na internetu, čak i kada ih obrišeš.
  • Ne šalji poruke kad si ljut. Prije nego što klikneš „Pošalji”, zapitaj se kako bi se ti osjećao da primiš tu poruku.
  • I na internetu poštuj pravila ponašanja kao i u svakodnevnom životu.

Sigurnost objave podataka na internetu

• Ovo je vrlo važna činjenica koja se često zaboravlja: sve što objavite na internetu, ostaje na internetu!
  • Fotografije koje ste postavili kao profilne fotografije na različitim internetskim računima ili bilo koji sadržaj (slika, video, tekst) koji ste ikada igdje objavili, ostaje na internetu.
  • Čak i ako ste nešto slučajno objavili i odmah obrisali, ostaje zapamćeno na nekom serveru i tamo ostaje zauvijek.
  • Upravo zato morate paziti što objavljujete.

Sigurnost na društvenim mrežama

• Profile na društvenim mrežama možete otvoriti samo uz dozvolu roditelja.
  • Roditelji bi trebali u svakome trenutku znati korisničke podatke za sve društvene mreže koje koristite i trebaju imati uvid u vaše aktivnosti na društvenim mrežama.
  • Kada ste na društvenim mrežama pripazite s kime se povezujete u “prijateljstva“ i radije upotrijebite mogućnost kojom ćete ograničiti prikaz sadržaja koji pregledavate ili objavljujete.
  • Sadržaj time postaje vidljiv samo vašim prijateljima, radije nego svim korisnicima te društvene mreže, aplikacije, odnosno interneta.

Na održanoj radionici učenici su osvijestili različite rizike korištenja interneta te kako brinuti o online sigurnosti.

Poštujmo pravila lijepog komuniciranja na internetu i pravila sigurnosti služeći se njime pa ćemo uspjeti uživati u svim njegovim prednostima.

Sigurnost_na_internetu_radionica_3a_2024.pdf

objavio: Marica Jurić   datum: 2. 3. 2024.