Čitanjem do zvijezda 2024.

Učenici naše škole i ove su godine sudjelovali na županijskoj razini natjecanja „Čitanjem do zvijezda“. Natjecanje se održalo u petak, 8. ožujka 2024., u OŠ Srdoči, a naši su učenici sudjelovali u kategoriji kviz znanja.

S obzirom da naša škola aktivno provodi programe koji potiču čitanje i promicanje kulture čitanja, tako već treću godinu sudjelujemo u natjecanju „Čitanjem do zvijezda“. Još u prvom polugodištu učenici su se uključili u program koji potiče čitanje knjiga izvan zadane lektire. Tema natjecanja ove je školske godine bila „Čitam, mislim, razgovaram“, a trebalo je pročitati sljedeće naslove:

1. Nada Mihelčić „Zeleni pas“
  2. Bojana Meandžija „Trči, ne čekaj me“
  3. Melita Rundek „Moja baka je zmaj“

U Mjesecu hrvatske knjige, 15. studenog 2023., učenici su imali priliku prisustvovati i književnom susretu s Bojanom Meandžijom, jednom od autorica zadanih naslova.

Školska razina natjecanja u našoj se školi održala 18. siječnja 2024. i na njoj je sudjelovalo 10 učenika. Učenici su trebali pročitati sva tri odabrana naslova te pokazati razumijevanje pročitanog, istraživati o problemima u romanu, otkrivati značenja novih pojmova, ali i kreativno stvarati. Najbolje tri učenice na školskom natjecanju formirale su školski tim za županijsko natjecanje:

1. Nika Ćurković Lupčević, 8. d
  2. Tonka Orlić, 6. b
  3. Marina Klarić, 7. d

Ove je godine na županijskoj razini natjecanja sudjelovalo 26 škola iz cijele Primorsko-goranske županije. Za izvrsnu organizaciju pobrinula se Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka iz OŠ Srdoči koja je bila domaćin susreta i sukoordinatorica Ksenija Sobotinčić Štropin, školska knjižničarka iz OŠ Klana i OŠ Pećine.

Nakon provedenog ispitnog dijela te prezentacije plakata u holu škole, ispitno povjerenstvo utvrdilo je najuspješnije. Naše su učenice zauzele 7. mjesto i već se raduju novim naslovima u sljedećoj školskoj godini.

O samome natjecanju objavljen je i članak u Novome listu: https://www.novilist.hr/rijeka-regija/rijeka/ucenici-skola-kantrida-srdoci-i-nikola-tesla-putuju-na-drzavno-natjecanje-projekta-citanjem-do-zvijezda/?fbclid=IwAR1iHnQabT6Q5ixY_tfh_2F77Qjt_l2SxUyvPQBp9j-E8y_JtlE0jZ9w544

objavio: Administrator   datum: 16. 3. 2024.