Povedalnica za prvašiće

Međunarodni dan materinskog jezika (21. veljače) obilježen čitanjem priče na dijalektu za učenike prvog razreda.

Kako bi se istaknula važnost materinskog jezika u razvoju komunikacijskih vještina i oblikovanju svijesti, tako je UNESCO donio 1999. godine odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika. S obzirom da je naš kastavski jezik kulturno dobro kraja u kojem živimo, trudimo se promicati jezičnu raznolikost i upoznavati učenike s kulturnim naslijeđem zavičaja bez obzira na to jesu li ili nisu izvorni govornici domaćega zajika. Ne želimo da naš zavičajni jezik postane još ugroženiji, stoga promičemo jezično bogatstvo i među najmlađima.

Za učenike prvog razreda održane su tijekom siječnja i veljače radionice na temu zime, a s ciljem promoviranja čakavskog narječja. Prvašići su poslušali priču Medved i lesica, a onda smo povedali, prepoznavali i komentirali osobine i postupke likova, ponovili obilježja zime, ali i naučili nove čakavske riječi i izraze. Neki od njih okušali su se u igri pantomime oponašajući likove iz priče, a drugi su pokazali i svoje iznimne sposobnosti za scensku improvizaciju. Druženje je završeno uz kviz i evaluaciju.

objavio: Karmen Šimetić   datum: 25. 2. 2024.