Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježen filmskom projekcijom

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se 27. siječnja svake godine. Učenici 8.c tim su povodom pogledali film „Život je lijep“ u školskoj knjižnici.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se svake godine 27. siječnja. Tijekom Drugog svjetskog rata nacisti su u logorima diljem Europe mučili i ubili 6 milijuna Židova te milijune Roma i pripadnika drugih naroda. Jedan od najstrašnijih logora bio je logor smrti – Auschwitz.

Učenici 8. razreda tim su povodom na satu Hrvatskog jezika tijekom tjedna pogledali film „Život je lijep“, a 8. c filmsku je projekciju 22. siječnja 2024. imao u školskoj knjižnici. Učenici su nakon pogledanog filma istraživali o holokaustu te iznosili zaključke o povijesnim strahotama jer samo znanje i svijest o tome uči nas poštovanju različitosti i međusobnom razumijevanju.

"Život je lijep izvrstan je film slavnoga talijanskoga redatelja, scenarista i glumca Roberta Benignija (poznatog po brojnim komedijama te kao čestoga glumca redatelja Jima Jarmuscha). Ljupka je to i tužna priča o sudbini talijanske židovske obitelji koja, nakon što završi u logoru, ne izgubi nadu u slobodu i prestanak rata. Redatelj je tu jednostavnu temu razradio na originalan komičarski način koji kombinira chaplinovski lik s talijanskim neorealističkim likovima, postavljajući priču unutar zidova logora, svodeći je na igru dječaka i oca. Film je osvojio tri Oscara, za najbolji strani film, glavnu mušku ulogu i glazbu."
(Izvor: Život je lijep - HRT)

objavio: Karmen Šimetić   datum: 31. 1. 2024.