preskoči na sadržaj
eTwinning projekti

e-Twinning projekt: Čudesna tekućina voda 2 u 1.a razredu

 

Projekt "Čudesna tekućina voda 2", zahvaljujući portalu eTwinning i uspješnoj suradnji partnerskih škola iz Republike Hrvatske i drugih zemalja, nastavlja se i u 2022. godini!

Projekt sadrži aktivnosti kojima se pokušava učenicima ukazati na važnost vode u cijelome svijetu. Zbog sve veće važnosti očuvanja vode u svijetu, kroz cijelu je godinu potrebno savjesno o njoj brinuti. Jedan je dan samo opomena i podsjetnik za sve ostale dane. Ovaj je projekt tek kapljica u moru kojim se pokušavaju potaknuti ideje i stvaralački rad učenika. I ove školske godine učenici OŠ "Milan Brozović" Kastav, nastavili su sa aktivnostima vezanim uz obilježavanje Svjetskog dana voda i to po drugi put u projektu Čudesna tekućina voda 2, autorica Marice Jurić i Ivane Žagar. Zajedničko putovanje kroz čudesnu tekućinu vodu učenici su započeli pričom o maloj kapljici Karli koja već milijunima godina kruži u prirodi i prošla je i kroz probavni sustav dinosaura.


Učenici 1.a razreda OŠ "Milan Brozović" Kastav, uz obilježavanje Svjetskog dana voda, istraživali su i pričali o vodi. Na pitanje za što nam služi voda, djeca su došla do raznih zaključaka. Jedna učenica je rekla da voda služi za kupanje i piće, a jedan od učenika je izjavio da vode ima u slini. Uz pomoć dječje enciklopedije saznali smo da je voda najzdravije piće bez okusa i mirisa. Listajući enciklopediju upoznali smo oceane, rijeke, potoke, močvare i jezera. Naučili smo da naša Hrvatska ima Jadransko more. Izvodili su razne pokuse s vodom i isprobavali razne okuse: što se događa s vodom kada se u nju stavi šećer, sol, limunska kiselina. Osim pokusa, radili smo sok od vode i Cedevite te smo spoznali kada se u vodu stavi boja, voda promijeni boju. Istraživali smo koje stvari iz naše pernice plutaju, a koje tonu.

 

 

Uz obilježavanje Dana voda učenici su učili čitati podatke iz piktograma. Pisali su i zabavljali se sastavljajući nevidljive poruke svojim prijateljima: iscijedi su limun, dodali par kapi vode i dobro izmiješali žličicom. Štapić za uši poslužio je kao olovka. Umočili su vrh štapića omotan vatom u limunov sok i napisali poruke na običnom bijelom papiru. Dok su pisali poruku, trag limunovog soka bio je vidljiv toliko da su mogli napisati poruku. Kad se sok osušio, papir je opet izgledao kao komad praznog bijelog papira na kojemu ništa ne piše. Stavili su poruke na prozorsko staklo u učionici oko pola sata na sunčevoj svjetlosti i poruka se pojavila. Oduševljeno su čitali poruke. Limunov sok (kao i sok mnogih drugih vrsta voća) sadrži otopljene spojeve grafita koji su bezbojni. Kad se papir zagrije, grafitni spojevi se pretvaraju u crni grafit i slova postanu vidljiva.

 

 

Vodenim bojama i tehnikom mokro na mokro slikali su kišu i dugu, zaključili su da nam je voda važna u stvaranju zanimljivih radova.

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Administrator   datum: 27. 4. 2022.

Upis u 1. razred

Upis u 1. razred


Vijesti iz knjižnice

Vijesti iz knjižnice


Za učenike i roditelje

Kalendar šk. god.

Glazbeni odjel

Nagrađeni u 22./23.

Nagrađeni učenici i mentori u šk. god. 2022./2023.


Sportska priznanja

KROS 2021.


Obilježavamo

Učenici mlađih razreda obilježavaju važne datume unutar svojih razrednih odjeljenja sa razrednim učiteljicama.
Aktivnosti učenika pratite u učeničkom kutku.

Učenički kutak


Nagrade i priznanja

10. natječaj "Volim mlijeko" - Dukat i 2.c


LIK 2022.


Projekt: Čitanjem do zvijezda, 2021./2022.


Projekt Građanskog odgoja i obrazovanja: Otvori svoje srce


Sudoku natjecanje


Likovni rad učenika


Uspjesi učenika na LUMUS 2021. virtualnoj izložbi


Projekt PjesmaRIca


Priznanje za projekt Eine Tour durch meine Stadt/Region





preskoči na navigaciju