Festival znanosti 2024.

Grupa učenika naše Škole, čija imena svakako moramo istaknuti, u prepunoj je Gradskoj vijećnici 26. travnja 2024. godine uspješno predstavila korelacijski projekt AI – umjesto nas ili za nas? Velike pohvale za javni nastup zasluženo idu: Aurori Travalji, Matei Debelić, Luciji Trbović, Nori Frlan, Tonki Stipaničev, Anastaziji Dujlović, Leni Marin, Marini Klarić, Maku Keseroviću, Mariju Vičeviću, Flaviju Karabaiću, Emi Brišar, Antoniju Zabrdcu i Josipi Zeneral Šubić. Predstavljanju projekata nazočila je i ravnateljica Hedi Blašković ponosno bodreći naše izlagače.

Ovogodišnja je tema Festivala znanosti bila INTELIGENCIJA. U okviru programa Škole za škole, na kojem se svake godine predstavljaju brojni osnovnoškolci i srednjoškolci, ove se godine moglo pogledati čak petnaest škola. Mi smo se predstavili digitalnim plakatom izrađenim u Canvasteri.

Već smo u siječnju započeli s realizacijom projekta. Kako to inače biva kad je tim složan i odgovoran, a onda uz to i kreativan, ideje su se samo nizale i unatoč svakodnevnim obvezama i suprotnim smjenama, mentori i učenici bez problema su surađivali, uživo i putem aplikacije Teams. Želimo naglasiti da je u projekt bilo uključeno mnogo učenika pa istražite na plakatu popis svih onih koji su doprinijeli realizaciji. Ne bismo svi stali u Gradsku vijećnicu, stoga smo odabrali četrnaestero hrabrih. Radujemo se što ćemo imati priliku prezentirati uradak i na našem školskom Sajmu projekata pa svi zainteresirani mogu doći. Evo što smo sve objedinili u našem projektu:

• istražili smo što se krije pod pojmom AI
  • prikazali kratku povijest umjetne inteligencije
  • izdvojili prednosti i nedostatke umjetne inteligencije
  • istražili smo utjecaj umjetne inteligencije na ljudski rad
  • saznali smo koja će zanimanja AI uskoro zamijeniti, koja “nova” zanimanja postaju važna na tržištu rada te koja zanimanja umjetna inteligencija ne može zamijeniti
  • proučili smo mogućnosti aplikacije Chat GPT, Gemini, Brainly, Colossyan
  • istražili smo zanimljivosti o humanoidnom robotu Sophiji
  • prikazali smo primjere zadataka koje AI uspješno rješava, ali i primjere pogrešno riješenih zadataka
  • razgovarali smo s umjetnom inteligencijom o ekološkim pitanjima na engleskom jeziku
  • s pomoću avatara pripremili smo prezentaciju o značajkama javnoga govora
  • kreativno smo se izrazili i dali svoje viđenje i primjenu robotike u svakodnevnom životu
  • pripremili smo listu ponajboljih SF filmova s temom pojave umjetno stvorenih svjesnih superinteligentnih i najčešće za ljudski rod opasnih bića
  • odgovorili smo na pitanje AI – umjesto nas ili za nas? i zaključili da je zapravo sada najveća odgovornost na čovjeku koji treba AI pripremiti i upotrijebiti je ZA NAS! AI bi nas trebala osuvremeniti i pomoći nam u našoj svakodnevici, a ne da ta ista AI preuzme odgovornost UMJESTO NAS!

Sve smo objedinili u našem digitalnom plakatu koji ćete, nadamo se, rado istražiti jer se u njemu kriju brojne zanimljivosti (fotografije, prezentacije, ankete, slike, poveznice na videouratke i sl.) a možete ga pronaći na sljedećoj poveznici:

Rad učenika mentorirali su sljedeći nastavnici i stručni suradnici:

• Maja Bačić Ostović (nastavnica Engleskog jezika)
  • Karmen Šimetić (školska knjižničarka)
  • Željka Čačić (učiteljica Povijesti)
  • Aleksandra Vukelić (učiteljica Geografije)
  • Maja Šikić (učiteljica Likovne kulture)
  • Irena Šimac (učiteljica Informatike)
  • Vesna Rubeša (učiteljica Hrvatskog jezika)

Vesna Rubeša, voditeljica projekta

Priloženi dokumenti:
Festival_znanosti_2024.pdf (691.34 KB)

objavio: Administrator   datum: 2. 5. 2024.