I ove godine kao dio obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u našoj smo školi organizirali četvrtu ČA-čitalnicu, natjecanje u izražajnom čitanju čakavskih tekstova. Ovogodišnji slogan te manifestacije glasi Pričaj mi…
Cilj ČA-čitalnice je promovirati domaći zajik među učenicima, roditeljima, učiteljima bez obzira jesu li čakavski govornici. Projekt se proveo uz financijsku podršku Grada Kastva, ali i uz punu podršku ravnateljice Hedi Blašković te brojnih mentora i mentorica koji su pripremali čak 125 prijavljenih učenika. Ove godine osim kastavskih osnovnoškolaca nastupili su i učenici OŠ „Drago Gervais“ iz Brešca, OŠ „Sv. Matej“ iz Viškova, OŠ Srdoči i OŠ Gelsi.
ČA-čitalnica se održala 13. 11. 2024. u školskoj knjižnici OŠ „Milan Brozović“ u Kastvu i to u tri dijela: u 10.00 je bilo svečano otvaranje i nastup učenika 1. i 2. r., u 12.00 nastup učenika 3. i 4. r., a u 14.00 nastup učenika od 5. do 8. r.
Kriteriji su bili isti kao i prošle godine: čitanje do 3 minute i tekst na čakavskom narječju. Svaki je natjecatelj dobio poklon: pohvalnicu za sudjelovanje, slatki poklon i straničnik te blokić i kemijsku olovku s natpisom Volin domaću besedu!
Ove je godine bilo prijavljeno 39 učenika 1. i 2. razreda, 50 učenika 3. i 4. razreda te 38 učenika od 5. do 8. razreda. Za nastup ih je pripremalo 36 mentora učitelja, ali i mame, tate, none, nonići i drugi članovi obitelji.
Kako se svake godine na natjecanje prijavljuje sve veći broj sudionika, a povjerenstvu je sve teže odlučiti koga nagraditi, tako smo dodali još jednu nagradu u svakoj kategoriji. Riječ je o posebnoj nagradi nazvanoj (u skladu sa sloganom Mjeseca hrvatske knjige) Povedaj mi… koja je pokušala istaknuti najbolju izvedbu koja se po nekom kriteriju posebno izdvojila: najbolje ispričana priča, najduhovitiji tekst ili drugo.
A nagrade je dodijelilo povjerenstvo u sastavu: profesorica hrvatskog jezika i književnosti i radijska voditeljica Nina Dukić Srok, viša knjižničarka Verena Tibljaš, profesorica hrv. jezika i pedagogije Jasna Bićanić te autor Slovnice kastavskega govora, profesor Smiljan Grbac.
Raduje nas čuti uvijek neke nove štorije, već poznata imena kako učenika, učitelja, naših dragih gostiju, tako i onih koji ove godine po prvi put nastupaju. Druženje, dobra ćakula ili štorija i ljubav prema zavičaju važne su sastavnice ovog natjecanja.
U prvom dijelu programa učenicima se obratila posebna gošća, jedna od triju autorica ČA-čitalnice iz 2016., umirovljena učiteljica savjetnica Dragica Stanić. Dragica je naglasila učenicima kako su svi oni zapravo pobjednici jer nije lako stati pred publiku i govoriti javno. Na njezino pitanje Ši znate ča znači bogatija?, učenici su odgovorili potvrdno, a bogati su jer znaju govoriti više jezika među kojima važno mjesto zauzima i čakavski jezik.
U drugom dijelu programa natjecatelji su upoznali mladog pjesnika Patrika Hosta – učenika tek 1. razreda Tehničke škole u Rijeci, a već s objavljenom zbirkom pjesama Va duše mojoj. Učenicima predmetne nastave obratila se umirovljena učiteljica Tereza Duraković, Kastavka s otoka Hvara, pročitavši tekst na hvarskoj čakavštini. Program su dodatno obogatili harmonikaši iz Glazbenog odjela Patrik Simčić, Fran Kusturin, Arno Bauk i Monika Poščić s voditeljicom odjela Tajanom Dukić. Na samom kraju druženja recital Šparožna jama majstorski su izvele Nina Ravnić, Aurora Travalja i Lora Milić, čiji je nastup na prošlogodišnjem LiDraNu posebno pohvaljen.
I na kraju, velika zahvala svima koji su na bilo koji način bili uključeni u ovogodišnju ČA-čitalnicu jer je zaista divno slušati djecu kako čitaju tekstove satkane od sjećanja, humora, zgoda i nezgoda, emocija koje čine naš zavičaj!
Počeci ČA-čitalnice
Podsjetimo, projekt ČA-čitalnica nastao je 2016. godine u Kastvu kao međugeneracijski projekt natjecanja u interpretativnom čitanju proznih tekstova na čakavskom narječju i to povodom obilježavanja 150. godišnjice osnutka kastavske Čitalnice, prve hrvatske čitaonice u Istri. Ideja triju autorica projekta (Dragice Stanić, Karmen Šimetić, Dubravke Uroda) bila je da se popularizacija čakavske riječi nastavi širiti dalje među svim generacijama, a posebno među djecom i mladima. Ta ideja i danas živi u obliku različitih manifestacija na kojima zaljubljenici u domaći zajik čitaju i pjevaju na svojoj čakavštini. Jedna od mentorica na ovogodišnjoj čitalnici Vlasta Tibljaš otkrila je da je iz same ideje ČA-čitalnice proizašao i projekt Udruge Portić koji se provodi već pet godina: Natjecanje u izražajnom čitanju proznih književnih tekstova I ti možeš biti teta/barba pričalica.
Kastavski suvenir fibula
Fešta od domaće besedi dobra je prilika i za predstavljanje kastavskog suvenira koji su izradili članovi Učeničke zadruga Fibula. Zadruga djeluje malo više od godine dana, ali posebno njeguje i promovira baštinu i kulturu lokalne zajednice. Proizvod koji su osmislili učenici naše škole s učiteljicom Emom Harej Čargonja jest kastavski suvenir „Fibula“. Fibula je predmet koji služi za zapinjanje i pričvršćivanje odjeće, drevni oblik broša. U Kastvu je pronađena na arheološkom području Mišinci nekropola (grobni nalaz), a prilozi u grobovima pripadaju kulturi željeznog doba. Pronađeni oblik fibule obilježen je kao posebna Kastavska fibula. Fibula ima namjenu spajanja i povezivanja, a upravo su to osnove na kojima se temelji učeničko zadrugarstvo. Taj motiv spajanja i povezivanja posebno je zanimljiv i za ČA-čitalnicu koja spaja generacije ljubitelja čakavske riječi bez obzira je li riječ o izvornim čakavskim govornicima.
NAGRADE I NAGRAĐENI 2024.
Nagrade za najuspješnije natjecatelje su poklon paketi s knjigom Cvjetane Miletić Slovnik kastafskega govora te umjetnički rad sa znakom slova ČA koji su ukrasili učenici kastavske škole s mentoricom Majom Šikić.
Slovnik je važna knjiga koja sadrži popis svih riječi s područja Kastavštine. I kako je napisala autorica Slovnika Cvjetana Miletić: Danas je celi svet jena vela vas va koj mići zajiki brzo nestaju. A mi ne želimo da tako bude i s našom čakavštinom. Slijede imena najuspješnijih po kategorijama.
U kategoriji 1. i 2. r. nagrađeni su:
- Fran Petrač, 1.r., mentorica: Martina Mičetić Davidić (OŠ „Sv. Matej“), tekst: Ivan Brdar, Konj i magarac
- Monica Janjetić, 2.r., mentorica Vlasta Tibljaš (OŠ Gelsi), tekst: Vlasta Tibljaš, Moja štorija
- Andro Kustić, 1.r., mentorica Danijela Žiža-Gozdanoski (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Sandra Antulić, Tići
- Posebna nagrada: Sergej Mamula, 1.r., mentorica: Iva Orlić (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Đurđa Grujičić, Veli
U kategoriji 3. i 4. r. nagrađeni su:
- Nora Mostarac, 3.r., mentorica: Ana Fumić Kripl (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Dragica Stanić, Jedan drugemu pomoru
- Rina Jurčić, 3.r., mentorica: Đurđica Pilepić (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Vjekoslava Jurdana, Tončić petešić
- Leni Gregorović, 3.r., mentorica: Ana Fumić Kripl (OŠ „Milan Brozović“), tekst: autor nepoznat, Koza
- Posebnanagrada: DoraRužić, 4. r., mentorica: Mirela Tuhtan (OŠ „Drago Gervais“), tekst: Mirela Tuhtan, Povedaj mi, nona
U kategoriji učenika od 5. do 8. r. nagrađeni su:
- Dora Jardas, 7.r., mentorica: Karmen Šimetić (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Dora Jardas, Kako zgleda moje leto
- Zara Načinović, 5.r., mentorica: Nina Dukić Srok (OŠ „Sv. Matej“), tekst: Marko Šutej, Moja jubav
- Berto Vosilla, 5.r., mentorica: Lilijana Vosilla (OŠ „Milan Brozović“), tekst: Berto Vosilla, Štorija o mane
- Posebna nagrada: Oliver Varljen, 5.r., mentorica: Mirela Tuhtan (OŠ „Drago Gervais“), tekst: Berto Lučić, Nekadajna Bela nedeja
U nastavku pogledajte fotogaleriju ovogodišnje ČA-čitalnice, samo dio onoga što je snimio naš dragi suradnik Foto Kurti – do kojeg možete navratiti ako želite razviti koju sliku za uspomenu.