Vijesti iz knjižnice

Otvoren Mjesec hrvatske knjige u našoj školskoj knjižnici

Otvoren Mjesec hrvatske knjige u našoj školskoj knjižnici

Mjesec hrvatske knjige otvorili smo s dva važna događaja: dočekom prvaša u knjižnici i dodjelom nagrada najboljim čitačima u prošloj nastavnoj godini. Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige ima slogan Pričaj mi… Prvaši imaju tako priliku ući u čarobni svijet priča, a njihovi prijatelji koji su bili najmarljiviji protekle godine u tome pravi su im primjer i poticaj da nastave tim putom.

15., 16. i 21. listopada 2024. naši su prvašići prvi put službeno posjetili školsku knjižnicu.

Učenici svih pet razrednih odjeljenja prvaša poslušali su priču Čarolija knjižnice Gabby Dawnay te upoznali Luku koji je uz pomoć prijateljice Eme zavolio čitanje. Naučili su razliku između knjižnice i knjižare, uočili koje sve sadržaje i građu nudi školska knjižnica, upoznali pravila posudbe i na kraju posudili svoju prvu slikovnicu iz školske knjižnice. 

Dodjela nagrada najboljim čitačima u protekloj nastavnoj godini održala se 15. i 17. listopada 2024. 

Učenici koji su pročitali najviše knjiga u nastavnoj 2023./2024. godini nagrađeni su zanimljivim poklonima koji potiču njih, ali i razredne prijatelje da se isplati biti vrijedan čitač. Školski novinar Vigo Margetić razgovarao je s njima o tome zašto vole dolaziti u knjižnicu te koja im je knjiga najdraža. Jedna od zanimljivijih knjiga koju su čitali prošle godine svakako jest Čovpas.

Nagrađeni učenici su:

  • učenici 2. razreda:
    Tina Superina i Gabriel Prpić (2.a), Amber Eškinja (2.b), Adrian Margan, Tin Hodžić, Noah Djuro Vuletić, Dona Juretić, Patricia Petrušić, David Mihović (2.c), Una Kovačević i Milica Radić (2.e)
  • učenici 3. razreda:
    Alina Barišić (3.a), Vjera Muždalo, Judita Vukić, Lena Krpan, Ajla Fajić, Cvita Gračić i Greta Bićanić (3.b)
  • učenici 4. razreda: Igor Lušičić (4.c)
  • učenice 5. razreda: Roni Ostojić (5.b)
  • učenica 6. razreda: Viktorija Juriša Tot (6.c)  

Čestitke!

Što smo još ove godine obilježili u knjižnici?

Tijekom ove nastavne godine obilježili smo mnoge važne datume koji nisu stali u sve naše prethodne vijesti, stoga smo za kraj godine odlučili prikazati sve naše uređene panoe i učeničke radove izložene u knjižnici u fotogaleriji koja slijedi.

U izradi ovih radova sudjelovali su učenici koji su provodili svoje slobodno vrijeme u knjižnici, neki su svoje radove izrađivali kao dio lektirnih zadataka za nastavu Hrvatskog jezika, a neki su rezultat rada učenica polaznica izvannastavnih skupina Knjižničari i Čitanjem do zvijezda.

Želimo vam ugodno i toplo ljeto!

Posjet Gradskoj knjižnici Rijeka

Učenice polaznice izvannastavnih aktivnosti Knjižničari i Čitanjem do zvijezda posjetili su 14. lipnja 2024. u pratnji svojih profesorica Barbare Babić i Karmen Šimetić Gradsku knjižnicu Rijeka. Uz stručno vodstvo pobliže su saznale osnovne crtice o povijesti kvarta „Benčić“ obilježenog kroz dva stoljeća industrije, upoznale su karakteristike postupka izgradnje i revitalizacije te sadržaj i koncept suvremene knjižnice. Učenice je najviše privukao Rasadnik, odjel za mlade, pa su nakon razgleda iskoristile vrijeme za korištenje Sobe decibela i uporabu VR naočala te otkrivanje zanimljivih naslova na policama s knjigama. Za kraj smo se zasladili u McDonald'su.

Okrugli stol Moj profesionalni put

U našoj školskoj knjižnici 12. lipnja 2024. s početkom u 18 sati održao se okrugli stol Moj profesionalni put namijenjen zainteresiranim učenicima osmog razreda. Moderatorice rasprave bile su učenice Aurora Travalja i Nina Ravnić, također osmašice.

Gosti okruglog stola bili su:

  • ravnateljica naše škole Hedi Blašković
  • profesor biologije Daniel Ljutić
  • doktor traumatologije u KBC Sušak, Mirko Grgurev
  • poduzetnica Ines Matić
  • policijska službenica Helena Štrk.

Zabrinutost oko upisa u srednju školu i odabir prave srednje škole ono je što muči osmaše, ali i njihove roditelje. Gosti su, stoga, govorili o svom iskustvu upisa u srednju školu i koliko je srednja škola odredila budućnost njihova profesionalnog puta. Podijelili su razmišljanja o tome što je sve važno pri donošenju odluke o školi i budućem zanimanju uz nekoliko savjeta ne samo o srednjoj školi već i o snalaženju u novoj okolini i svemu onome što im donosi ova životna promjena. Pri kraju susreta u raspravu su se mogli uključiti i učenici postavljajući pitanja, a onaj neformalni dio druženja nakon rasprave potvrdio je da je učenicima ovaj susret bio itekako zanimljiv i koristan.

Sajam projekata 2024.

U našoj se školi u proteklome tjednu održao drugi po redu Sajam projekata. Na njemu se predstavljaju projekti koje su učenici tijekom godine provodili sa svojim učiteljima. Sajam je bio organiziran u dva dijela: izložbeni i prezentacijski (radionički).

Tijekom cijeloga tjedna od 10. do 14. lipnja 2024. svi učenici Škole mogli su razgledati projekte izložene u prizemlju škole te u školskoj knjižnici. U izložbenom dijelu sudjelovalo je čak 14 projekata:

  1. Kockavica (izložba eko plakata) – učenici 1.e (mentorica: Marta Kolombo Mičetić)
  2. Mislimo EKO – živimo EKO – štedimo energiju (izložba eko plakata) – učenici 2.b i 2.d (mentorice: Đurđica Pilepić i Ana Fumić Kripl)
  3. Priča o glagoljici (izložba razglednica s motivima Kastva i natpisom na glagoljici) – učenici 6.b (suradnja Željke Čačić i Karmen Šimetić s gostom predavačem Brankom Kukurinom)
  4. ČA-beceda (izložba čakavske abecede) – učenici 2.e (mentorica: Lilijana Vosilla)
  5. 1.d u prometu (izložba maketa prometnica) – učenici 1.d (mentorica: Alison Ružić)
  6. Proljetna slikovnica (izložba slikovnica) – učenici 1.c razreda (mentorica: Nina Bjelić)
  7. Slikovnice o proljeću/slikovnice o obitelji (izložba slikovnica) – učenici 1.a i 1.b (mentorice Daliborka Rotar i Sanja Kinkela)
  8. Istraživačke slikovnice (izložba slikovnica) – učenici 1.d (mentorica: Alison Ružić)
  9. Herbarij (izložba herbarija) – učenici 4.c (mentorica: Iva Orlić)
  10. Sigurno sa Zebrom (izložba maketa prometnica) – učenici 1.a (mentorica: Daliborka Rotar)
  11. Moja ulica (izložba likovnih radova) – učenici 1.e (mentorica: Marta Kolombo Mičetić)
  12. Pčelice iz 1.c (video animacija likovnih radova) – učenici 1.c (mentorica: Nina Bjelić)
  13. Povedalnica: Puna vreća jabuk (izložba razrednih slikovnica) – učenici 2. r. (mentorica: Karmen Šimetić)
  14. Pčele (izložba likovnih radova) – učenici 4.c (mentorica: Iva Orlić)
  15. Darovitost na brege (prezentacija projekta: radionice u suradnji sa školskim timom za darovitost i vanjskih suradnika)

Prezentacijsko-radionički dio programa održao se u školskoj knjižnici u utorak, 11. lipnja pod budnim okom naše knjižničarke Karmen Šimetić. Od ranoga jutra pa sve do završetka zadnje prezentacije oko 17:00 sati školskom je knjižnicom prošlo tristotinjak učenika, što u ulozi predavača, što u ulozi gledatelja. Teme koje su se predstavljale pokrile su mnoga znanstvena i umjetnička područja, od geografije i matematike do likovne i filmske umjetnosti, a bilo je tu i gastronomije.

Predavanja i radionice pripremili su učenici sa svojim mentorima kako navodimo u nastavku:

  1. Reklama za Ezopovu basnu – učenici 3.a (mentorica: Marica Jurić)
  2. U svijetu likovnih umjetnika – učenici 3.e (mentorica: Melita Latović)
  3. Matematički BINGO – učenici dodatne nastave Matematike (mentorica: Ljiljana Prpić)
  4. Putujemo jugoistočnom Europom – učenici dodatne nastave Geografije (mentorica: Aleksandra Vukelić)
  5. AI – umjesto nas ili za nas? – učenici od 5. do 8. razreda (mentorice: Vesna Rubeša, Karmen Šimetić, Željka Čačić, Maja Bačić Ostović, Aleksandra Vukelić, Maja Šikić, Irena Šimac)
  6. Snimamo i uživamo – učenici Filmske skupine „KA-DAR“ (mentorica: Iva Orlić)
  7. Slatke tajne malih majstora kuhinje – učenici izvannastavne aktivnosti Domaćinstvo (mentorica: Gordana Gajski)
  8. Uz čitanje riječi rastu – učenici 4.c (mentorica: Iva Orlić)

Svi su učenici izlagači bili izvrsno pripremljeni, a publika je uživala u razgledavanju izložbe i sudjelovanju na predavanjima. Bio je pravi užitak svjedočiti tek djeliću onoga što se tijekom godine stvaralo iza zatvorenih vrata naših učionica. Sigurni smo da su se i u publici rodile neke nove ideje za buduće projekte i aktivnosti. Dio ugođaja sa Sajma pogledajte u dokumentima ovoga članka i bogatoj fotogaleriji.

Uz čitanje riječi rastu:
https://wakelet.com/wake/cBaF0Bl7LsarE0QSRLt6u

Snimamo i uživamo:
https://wakelet.com/wake/I-O_Ck2nl2NhGFwHmaLOM

Festival znanosti:
https://canvastera.com/s/nYIewlTIz

Priča o glagoljici

Učenici 6.b sudjelovali su 8. svibnja 2024. na radionici Priča o glagoljici. Na prvom školskom satu poslušali su zanimljivo predavanje gospodina Branka Janija Kukurina, profesora hrvatskog jezika i književnosti, fotografa i istraživača povijesti i običaja primorskog kraja. Gospodin Kukurin predstavio je glagoljičku pismenost u našem zavičaju uz autorske fotografije. Radionicu na drugom školskom satu vodile su profesorice Željka Čačić i Karmen Šimetić. Učenici su izrađivali razglednice na kojima su oslikali jedan motiv iz Kastva s porukom na glagoljici. Fotografije s radionice i predavanja pogledajte u galeriji.

Noć knjige 2024.

Svjetski dan knjige i Dan hrvatske knjige obilježili smo i u našoj školskoj knjižnici. 23. travnja 2024. za učenike predmetne nastave održao se čitateljski susret na kojem su učenici čitali ulomke iz njihovih najdražih knjiga. To je bio poticaj za razgovor o književnim ukusima, žanrovima i autorima koji danas mlade najviše privlače. Susret smo zasladili uz čaj i keksiće.

23. i 24. travnja održale su se i radionice za učenike prvog razreda pod motom Čitajmo zajedno! Riječ je o čitaonici pričaonici na temu empatije koju su vodile učenice 7. a: Lana Babić, Lea Grozdanoski, Klara Janković i Lara Meyer. Iako se na prvu čini da im je taj pojam nepoznat, ubrzo su kroz primjere iz književnih djela shvatili da empatiju ima svatko u sebi, samo je treba trenirati. Upravo jednu takvu čitalačku vježbu imali smo uz slikovnicu Emme Yarlet Kralj lav. Prvašići su zatim navodili situacije kako mogu upotrijebiti supermoć empatije u školi, u svojoj obitelji ili čak prema cijelom planetu. Na kraju susreta upotrijebili su empatijske naočale i obećali da će pokušati svijet gledati i s gledišta drugih ljudi.

Kako se u tom tjednu u školi provodio projekt Stori jeno dobro delo, tako se knjižnica uključila u njegovu provedbu izradom straničnika. U Kantuniću za dobro delo učenici su izrađivali straničnike koji su se te subote prodavali na humanitarnoj akciji za projekt "Moje mjesto pod suncem" Udruge CeKaDe. Noć knjige pretvorili smo u tjedan knjige, tjedan pun dobrih djela, empatije i preporuka za čitanje.

Motivacijski sat za čitanje lektire po izboru

Učenici 2.b i 2.e u školskoj su knjižnici 19. ožujka odnosno 16. travnja 2024. prisustvovali motivacijskom satu za čitanje lektire po izboru.

Na početku sata poigrali su se uz igru gluhog telefona koja je bila uvod u čitanje priče Pokvareni telefon Ele Peroci. Uslijedio je razgovor o poznatim brojalicama i čitanje kratke priče Nade Iveljić o tome kako je nastala brojalica Eci, peci, pec. Učenici su zatim imali priliku pogledati i video reklame koje su bile još jedna preporuka za čitanje novih naslova. Videouratke izradile su učenice 3.a: Ana Čargonja, Magdalena Jurešić, Ema Kodrnja i Tea Tancabel. Iako je svaki učenik trebao izabrati jedan naslov za izborno čitanje, oduševljeni predstavljenim izborom neki su učenici izabrali dvije knjige.

Veseli da je knjiga i ovoga puta bila inspiracija za razgovor i prilika za ulazak u neke druge imaginarne svjetove.

Povedalnica za drugaše

Tijekom ožujka i početkom travnja u našoj smo knjižnici ugostili učenike 2. r. na Povedalnici. To su mjeseci u kojima se obilježavaju Dani hrvatskoga jezika, Svjetski dan pripovijedanja i Međunarodni dan dječje knjige, no za nas je uvijek dobro vrijeme za promociju čakavštine

Učenici su aktivno slušali priču na zavičajnom jeziku Puna vreća jabuk i uz pomoć pitanja knjižničarke i učenice 6.b Dore Jardas pokušali predvidjeti daljnji tijek radnje. Povedali smo o doživljajima tate zeca i o tome kako se isplati biti dobar jer Ča više deliš dobrotu, više je imaš Ki ume dobro delit, neće nikad lačan bit.

Nakon razgovora i kviza uslijedio je kreativni dio: crtanje ilustracija za svaki događaj u priči. Rezultat je razredna slikovnica s učeničkim ilustracijama na što su bili osobito ponosni, a posebno nas ali i učenike veseli što su naučili nove čakavske riječi.     

Čitanjem do zvijezda 2024.

Učenici naše škole i ove su godine sudjelovali na županijskoj razini natjecanja „Čitanjem do zvijezda“. Natjecanje se održalo u petak, 8. ožujka 2024., u OŠ Srdoči, a naši su učenici sudjelovali u kategoriji kviz znanja.

S obzirom da naša škola aktivno provodi programe koji potiču čitanje i promicanje kulture čitanja, tako već treću godinu sudjelujemo u natjecanju „Čitanjem do zvijezda“. Još u prvom polugodištu učenici su se uključili u program koji potiče čitanje knjiga izvan zadane lektire. Tema natjecanja ove je školske godine bila „Čitam, mislim, razgovaram“, a trebalo je pročitati sljedeće naslove:

  1. Nada Mihelčić „Zeleni pas“
  2. Bojana Meandžija „Trči, ne čekaj me“
  3. Melita Rundek „Moja baka je zmaj“

U Mjesecu hrvatske knjige, 15. studenog 2023., učenici su imali priliku prisustvovati i književnom susretu s Bojanom Meandžijom, jednom od autorica zadanih naslova.

Školska razina natjecanja u našoj se školi održala 18. siječnja 2024. i na njoj je sudjelovalo 10 učenika. Učenici su trebali pročitati sva tri odabrana naslova te pokazati razumijevanje pročitanog, istraživati o problemima u romanu, otkrivati značenja novih pojmova, ali i kreativno stvarati. Najbolje tri učenice na školskom natjecanju formirale su školski tim za županijsko natjecanje:

  1. Nika Ćurković Lupčević, 8. d
  2. Tonka Orlić, 6. b
  3. Marina Klarić, 7. d

Ove je godine na županijskoj razini natjecanja sudjelovalo 26 škola iz cijele Primorsko-goranske županije. Za izvrsnu organizaciju pobrinula se Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka iz OŠ Srdoči koja je bila domaćin susreta i sukoordinatorica Ksenija Sobotinčić Štropin, školska knjižničarka iz OŠ Klana i OŠ Pećine.

Nakon provedenog ispitnog dijela te prezentacije plakata u holu škole, ispitno povjerenstvo utvrdilo je najuspješnije. Naše su učenice zauzele 7. mjesto i već se raduju novim naslovima u sljedećoj školskoj godini.

O samome natjecanju objavljen je i članak u Novome listu: https://www.novilist.hr/rijeka-regija/rijeka/ucenici-skola-kantrida-srdoci-i-nikola-tesla-putuju-na-drzavno-natjecanje-projekta-citanjem-do-zvijezda/?fbclid=IwAR1iHnQabT6Q5ixY_tfh_2F77Qjt_l2SxUyvPQBp9j-E8y_JtlE0jZ9w544

Čitaonica pričaonica za učenike produženog boravka

Mjesec ožujak u školskoj knjižnici započeli smo čitaonicom pričaonicom za učenike produženog boravka. Čitali smo slikovnicu „Vuk koji je ispao iz knjige“ Thierryja Robberechta.

Uvodni razgovor započeli smo o temi urednosti i zašto je, između ostalog, važno urednim držati svoj radni prostor, prostor u kojem boravimo, police s knjigama. Nakon čitanja i razgovora o knjizi u kojoj smo upoznali dragi lik vuka koji je malo drugačiji od onoga kojeg obično upoznajemo u bajkama, učenici su iznosili ideje o tome u koju bi knjigu rado oni „upali“ i zašto. Dobili su i zadatak nacrtati sebe u jednoj zamišljenoj situaciji iz neke knjige ili filma.

Pričaonicu smo začinili uz čaj koji su pripremile učiteljice produženog boravka Petra Maričić, Silvija Vulinović i Sandra Pecorari Krolo.

Interaktivno predavanje o zvuku za drugaše i trećaše

Učenici 2. i 3. r. u srijedu, 6. ožujka 2023. sudjelovali su na demonstracijskom predavanju o zvuku znanstvenika Krešimira Čanića.

Na organizaciju ovog znanstvenopopularnog događanja potaknulo nas je ono vječno pitanje „Zašto?“ koje se često nameće kada dijete pokušava odgonetnuti razloge različitih pojava u svojoj okolini. Kako učenicima približiti i objasniti apstraktne sadržaje, a da im u isto vrijeme bude razumljivo i zanimljivo? Odgovor nam je ponudio popularizator znanosti Krešo Čanić kojeg smo ugostili u školskoj knjižnici. Znanstvenik je učenicima održao interaktivno predavanje s demonstracijom o zvukovima i to u dva termina: za drugaše s početkom u 10 sati, a za trećaše s početkom u 13.30 sati.

S obzirom da je tema predavanja bila zvuk, učenici su otkrivali najtiše i najglasnije zvukove, saznali su da je za snalaženje u prostoru mnogo važniji sluh od vida, isprobali su kako je moguće poslušati zvuk iz daljine uz pomoć staklenih čaša, a ono što je učenicima bilo posebno zanimljivo jest slušanje glazbe koju proizvode banane. Naravno, opet je riječ o provođenju struje kroz strujni krug koji provodi zvuk.

Učenici su bili oduševljeni radionicom i nestrpljivo su se javljali isprobati neku od predviđenih aktivnosti. Na kraju svih demonstracija učenici su imali mnoštvo pitanja što i karakterizira svakog malog znatiželjnog znanstvenika

Književni susret četvrtaša s trima autoricama slikovnice „Kapelin“

U školskoj knjižnici 27. veljače 2024. priređen je književni susret za učenike 4. razreda s trima autoricama slikovnice „Kapelin – obična štorija o neobičnom Labinjanu“. Put nastanka slikovnice od ideje do čitatelja, neobične činjenice o vremenu u kojem je živio Matija Vlačić Ilirik, veliki istarski reformator i najpoznatiji Labinjan, kao i zanimljivosti iz njegova života predstavile su Ana Dundara Pajić, Katarina Brajdić Divšić i Majda Milevoj Klapčić. S obzirom da naši četvrtaši već naveliko istražuju svoj uži i širi zavičaj, uče o znamenitostima Republike Hrvatske, ova interaktivna slikovnica o dječaku Matiji koji na školskom izletu otkriva činjenice iz povijesti dala je učenicima jedan novi pogled na vrijeme koje se umnogome razlikuje od današnjeg modernog vremena.

U Mjesecu hrvatskog jezika (21.2. – 17.3.) na poseban način ističemo važnost očuvanja materinskog jezika, ali i promoviramo znamenitosti našeg užeg i šireg zavičaja. I same autorice ovom su projektu pristupile ističući važnost poznavanja znamenitih osoba svoga zavičaja. Ovo nam je bila prilika porazgovarati i o zavičajnom jeziku Labina koji pripada čakavskom narječju kao i naš kastavski, ali se itekako i razlikuje. Učenici su svojim pitanjima i aktivnim sudjelovanjem u radionici pokazali veliki interes za ovu tematiku.

Povedalnica za prvašiće

Međunarodni dan materinskog jezika (21. veljače) obilježen čitanjem priče na dijalektu za učenike prvog razreda.

Kako bi se istaknula važnost materinskog jezika u razvoju komunikacijskih vještina i oblikovanju svijesti, tako je UNESCO donio 1999. godine odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika. S obzirom da je naš kastavski jezik kulturno dobro kraja u kojem živimo, trudimo se promicati jezičnu raznolikost i upoznavati učenike s kulturnim naslijeđem zavičaja bez obzira na to jesu li ili nisu izvorni govornici domaćega zajika. Ne želimo da naš zavičajni jezik postane još ugroženiji, stoga promičemo jezično bogatstvo i među najmlađima.

Za učenike prvog razreda održane su tijekom siječnja i veljače radionice na temu zime, a s ciljem promoviranja čakavskog narječja. Prvašići su poslušali priču Medved i lesica, a onda smo povedali, prepoznavali i komentirali osobine i postupke likova, ponovili obilježja zime, ali i naučili nove čakavske riječi i izraze. Neki od njih okušali su se u igri pantomime oponašajući likove iz priče, a drugi su pokazali i svoje iznimne sposobnosti za scensku improvizaciju. Druženje je završeno uz kviz i evaluaciju.

Dan sigurnijeg interneta

Ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta obilježavao se 6. veljače 2024. pod sloganom „Gejmaj sigurno – zajedno za bolji internet“. Tom su se prigodom u školskoj knjižnici tijekom utorka i srijede (6. i 7.2.2024.) održale radionice za učenike 6. razreda.

Cilj radionica bio je razvijati svijest o rizičnim ponašanjima u videoigrama te potaknuti razvoj odgovornih navika igranja. Učenici su u skupinama odigrali zabavan i dinamičan kviz o sigurnosti na internetu, a poseban naglasak ove je godine stavljen na ponašanje u online igrama. Tako su prepoznavali koje informacije nije poželjno dijeliti u online igrama, osvijestili su posljedice neprimjerenog ponašanja u videoigrama, dobili su savjete kako se nositi u neprimjerenim ponašanjima u videoigrama te prakticirati odgovorne navike igranja.

Najuspješnija skupina dobila je pohvalnicu i čokoladu.

Glazbeno druženje s kvartetom

U našoj su se školskoj knjižnici u srijedu, 31.1.2024. godine održala čak četiri uzastopna edukativna koncerta "Glazbeno druženje s kvartetom".

Zahvaljujući organizaciji profesorice Ive Radulović iz Glazbenog odjela pri OŠ „Milan Brozović“, našu je školu posjetio gudački kvartet „Grazioso“ iz Zagreba u sastavu Dunje Kobas (prva violina), Marine Bakrač (druga violina), Ester Klepač (viola) i Jadranke Čučković (violončelo). Sve četiri glazbenice dugogodišnje su članice Simfonijskog orkestra HRT-a, a na ovom interaktivnom koncertu učenike su upoznale s gudaćim instrumentima uz različite glazbene stilove i oblike.

Na svakom od četiri koncerta pridružili su im se i učenici Glazbenog odjela koji su odsvirali jednu skladbu s našim gostima: Arno Bauk (harmonika), Nikola Muhvić (klarinet), Dominik Lukež, Franko Travalja, Mario Vičević i Vid Grgurić (gitara).  

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježen filmskom projekcijom

 

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se 27. siječnja svake godine. Učenici 8.c tim su povodom pogledali film „Život je lijep“ u školskoj knjižnici.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se svake godine 27. siječnja. Tijekom Drugog svjetskog rata nacisti su u logorima diljem Europe mučili i ubili 6 milijuna Židova te milijune Roma i pripadnika drugih naroda. Jedan od najstrašnijih logora bio je logor smrti – Auschwitz.

Učenici 8. razreda tim su povodom na satu Hrvatskog jezika tijekom tjedna pogledali film „Život je lijep“, a 8. c filmsku je projekciju 22. siječnja 2024. imao u školskoj knjižnici. Učenici su nakon pogledanog filma istraživali o holokaustu te iznosili zaključke o povijesnim strahotama jer samo znanje i svijest o tome uči nas poštovanju različitosti i međusobnom razumijevanju.

"Život je lijep izvrstan je film slavnoga talijanskoga redatelja, scenarista i glumca Roberta Benignija (poznatog po brojnim komedijama te kao čestoga glumca redatelja Jima Jarmuscha). Ljupka je to i tužna priča o sudbini talijanske židovske obitelji koja, nakon što završi u logoru, ne izgubi nadu u slobodu i prestanak rata. Redatelj je tu jednostavnu temu razradio na originalan komičarski način koji kombinira chaplinovski lik s talijanskim neorealističkim likovima, postavljajući priču unutar zidova logora, svodeći je na igru dječaka i oca. Film je osvojio tri Oscara, za najbolji strani film, glavnu mušku ulogu i glazbu."
(Izvor: Život je lijep – HRT)

Božićni sajam 2023.

Učenici razredne nastave drugu su godinu zaredom organizirali božićni sajam „Božićna radost svima“. Sajam se proveo u dva termina tijekom zadnja dva nastavna tjedna u prosincu 2023., a posjetitelji su mogli donirati iznos po želji. Zahvaljujući velikom broju posjetitelja, prihod koji je sakupljen planira se utrošiti u obogaćivanje knjižnične građe školske knjižnice. I ove se godine na štandovima moglo naći mnoštvo vrlo kreativnih, dekorativnih i korisnih učeničkih uradaka. Blagdanskom ugođaju svojim su pjevačkim nastupima dodatno doprinijeli učenici iz produženog boravka i školskog zbora pod mentorstvom učiteljica Lucije Siruček i Eme Harej Čargonja.

Zahvaljujemo roditeljima i ostalim dragim ljudima koji su svojim dolaskom uveličali naš sajam, ali i na pomoći u izradi rukotvorina te dobrovoljnim prilozima koji su omogućili da naš knjižnični fond postane bogatiji s novim naslovima.

Atmosferu sa sajma pogledajte u fotogaleriji.

Matematička radionica „Tajne šifriranja“

 

U školskoj je knjižnici 21. prosinca 2023. s početkom u 17 sati održana matematička radionica InMath za darovite kao dio programa „Darovitost na brege“. Tema radionice bila je „Tajne šifriranja“, a održali su je predstavnici Fakulteta za matematiku Sveučilišta u Rijeci Bojan Crnković i Vedrana Mikulić Crnković. Na radionici je sudjelovalo 23 učenika.

Advent u školskoj knjižnici

 

Advent ili došašće vrijeme je pripreme za sam Božić odnosno Isusov rođendan. Ove smo godine obilježili ovo vrijeme iščekivanja različitim prigodnim aktivnostima u našoj školskoj knjižnici.

Na samom početku adventa učenice polaznice izvannastavne skupine Knjižničari prigodno su uredile pano, a zatim svakog tjedna „upalile“ jednu adventsku svijeću.

Organizirali smo i Filmsko jutro 13. prosinca 2023. u suradnji sa s. Vesnom Lagetar. Učenici 7. b pogledali su film „Josip iz Nazareta“ u kojem je dolazak Isusa predstavljen iz Josipovog gledišta. Pritom smo se prisjetili važnih povijesnih činjenica iz toga doba, ali i istaknuli Josipovu pravednost kao osobinu koju nije uvijek lagano slijediti. Nakon toga učenici su rješavali nagradni kviz za NAJ-filmaša.

13. i 19. 12. 2023. u knjižnici i prizemlju Škole održan je Božićni sajam rukotvorina koje su pripremili svi učenici razredne nastave i produženog boravka sa svojim učiteljicama. Veselju i ponosu nije bilo kraja kada su djeca radosno pokazali posjetiteljima svoje kreativne i maštovite božićne ukrase, eko vrećice, čestitke, čizmice…

Mlade knjižničare dodatno je razveselio uzvratni posjet knjižničarima OŠ Srdoči 15.12.2023. Dočekali su nas uz zanimljivu prezentaciju i zabavnu igru pitanja na temu „Nordijski Božić“. Iznenadilo nas je koliko se folklorni običaji i narodna vjerovanja Danske, Švedske, Finske, Norveške i Islanda razlikuju od hrvatske tradicije. Uživali smo u mirisima i okusima njihovih recepata, naučili neke za nas neobične izraze njihova jezika, otkrivali maštovite likove vilenjaka i saznali da je na Islandu već desetljećima najbolji i najvažniji božićni dar – knjiga!

Advent u knjižnici zaključen je čitateljskim susretom učenika 1. a i učiteljice Daliborke Rotar. Uz topli čaj i keksiće knjižničarka je učenicima pročitala slikovnicu „Prutimir“ Julie Donaldson. Nakon toga uslijedio je razgovor o pročitanome i rješavanje nastavnog listića u jednoj opuštenoj predblagdanskoj atmosferi.

Skip to content