Krajem rujna 2024. u školskoj je knjižnici započeo projekt Povedalnice za učenike ki žele povedat ili navadit ku besedu po domaću. Projekt se provodi u obliku radionica po 60 minuta, namijenjen je učenicima 2. i 3. razreda, a voditeljica je školska knjižničarka Karmen Šimetić. Temelji se na slušanju i čitanju kraćih tekstova na čakavskom narječju o kojima se poveda (razgovara), a nakon toga sam tekst je polazište za neku drugu kreativnu ili edukativnu aktivnost. Cilj je ovih radionica popularizirati i poticati očuvanje čakavskog narječja, prihvatiti čakavski jezik kao kulturno dobro kraja, ali i osobni razvoj učenika. Povedalnica se provodi uz podršku Grada Kastva u sklopu Pilot projekta sufinanciranog sredstvima Ministarstva demografije i useljeništva.
Tijekom prvog polugodišta održano je 8 radionica. Razgovaralo se o tome Kade bivaju štorije i uz igru učilo nove čakavske riječi. Učenici su ponovili, ali i upoznali zanimljivosti o običaju kastavske Bele nedeji nekada i danas, likovno izradili grozd i pjevali pjesmu Bela nedeja, beli dan… Uz čitanje teksta i igranje zabavnih igara usvojili su nazivlje za voće na čakavskom narječju: igra Ki žir fali?, igra memory (spajanje sličice i naziva voća) i dramska igra Voćna salata. Kušali su čaj od voća te uživali u mirisima i okusima jeseni. Završna božićna radionica održala se u prosincu na kojoj su uz razgovor (povedanje), čitanje o mićoj Mile i uz vesele igre usvojili čakavsko nazivlje za boje. Božićnu radionicu završili su uz pjevanje pjesme Božić je judi izrađujući kuglice za bor u bojama koje su učili tijekom radionice.
Koliko je učenicima zabavno na radionicama Povedalnice pogledajte u fotogaleriji. Projekt se nastavlja i u drugom polugodištu.