ČA-čitalnica

Stotinu prijavljenih na treću ČA-čitalnicu u našoj školi

Već treću godinu zaredom održala se u Osnovnoj školi „Milan Brozović“ u Kastvu osnovnoškolska ČA-čitalnica. Pod motom Nek’ ti riječ ne bude strana(c), kao dio obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige 2023., za organizaciju i provedbu programa pobrinula se jedna od autorica, a odnedavno i školska knjižničarka, prof. Karmen Šimetić. Projekt se provodi uz financijsku podršku Grada Kastva, ali i uz punu podršku ravnateljice Hedi Blašković te brojnih učiteljica o čemu najbolje govori broj prijavljenih – njih čak stotinu poslalo je svoju prijavnicu za izražajno čitanje čakavskih tekstova naglas!

Projekt ČA-čitalnica nastao je 2016. godine u Kastvu kao međugeneracijski projekt natjecanja u interpretativnom čitanju na čakavskom jeziku. Tri kastavske učiteljice, tri autorice projekta (Dragica Stanić, Karmen Šimetić, Dubravka Uroda) već tada su imale viziju u kojoj ČA-čitalnica neće ostati samo jedan od načina obilježavanja vrijednog jubileja 150 godina kastavske Čitalnice, nego da će se nastavljati i popularizirati domaću riječ među svim generacijama. Svoj pogled i nadu u velikom su dijelu usmjerile na djecu i mlade.

Osam godina nakon početka, pod nazivnikom ČA-čitalnica zabilježeno je 20 različitih manifestacija čitanja čakavskih tekstova, a ono što osobito veseli, već treću godinu zaredom održava se u Osnovnoj školi „Milan Brozović“ u Kastvu. Pod motom Nek’ ti riječ ne bude strana(c), kao dio obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige 2023., za organizaciju i provedbu programa pobrinula se jedna od autorica, a odnedavno i školska knjižničarka, prof. Karmen Šimetić. Projekt se provodi uz financijsku podršku Grada Kastva, ali i uz punu podršku ravnateljice Hedi Blašković te brojnih učiteljica o čemu najbolje govori broj prijavljenih – njih čak stotinu poslalo je svoju prijavnicu za izražajno čitanje čakavskih tekstova naglas!

Ovogodišnja je ČA-čitalnica provedena 14.11.2023. s početkom u 15.30 sati, a za tešku zadaću vrednovanja čitača u tri kategorije:
a) 1. i 2. r.; b) 3. i 4. r.; c) 5.-8.r.
zaduženi su bili članovi povjerenstva ČA-čitalnice:

  • profesorica hrvatskog jezika i književnosti u OŠ „Sv. Matej“ Viškovo i radijska voditeljica Nina Dukić Srok,
  • diplomirana knjižničarka Verena Tibljaš iz Gradske knjižnice Rijeka,
  • profesorica hrv. jezika i pedagogije Jasna Bićanić, asistentica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Rijeci
  • te vrsni poznavatelj čakavskog jezika, autor Slovnice kastavskega govora, profesor Smiljan Grbac.

Za veselo ozračje pobrinuli su se učenici Glazbenog odjela Moreno Srok, Frano Lučić, Andre Poropat i Patrik Simčić koje su za ovu prigodu pripremili njihov mentor Mihalj Ivković i voditeljica Glazbenog odjela Tajana Dukić.

Učiteljica Irena Šimac, prof. Informatike, i učenica Dana Trinajstić pripremile su zahvalnice/pohvalnice i logo ČA-čitalnice. Svaki čitač, osim zahvalnice, dobio je i slatki poklon i straničnik – učenički rad s glagoljskim natpisom. Maja Šikić, prof. Likovne umjetnosti i kulture, pripremila je umjetničke radove učenika – drveni znak ČA i grafiku s motivom Kastva – za poklon nagrađenim čitačima i članovima Povjerenstva. Doprinos vizualnoj prepoznatljivosti ovog sve omiljenijeg projekta istaknut je i izradom platnenih eko vrećica s porukom Volin domaću besedu! Čuvan našo ČA! A da bi o njemu ostao medijski trag brine se dipl. učiteljica Iva Orlić, velika njegovateljica medijske kulture, koja ove godine o Čitalnici sa svojom skupinom KA-dar priprema radijsku emisiju.

Naravno da je ČA-čitalnica teško zamisliva bez spominjanja imena Dragice Stanić, neumorne čuvarice dragoga ča, pa je i više nego primjereno da su upravo njezine Štorije z Kastafšćini i okole nagrada za najuspješnije. Također veseli da se polako ostvaruje još jedna njezina želja – da se što više piše i govori na domaćen zajike, da se njeguje zavičajni jezik – jer se sve veći broj mladih čitača predstavlja autorskim tekstovima, a u projekt se uključuju i izvorni i neizvorni govornici čakavskoga jezika.

Osim Dragice Stanić, posebna gošća Čitalnice bila je Vlasta Sušanj Kapićeva, književnica i velika promotorica čakavštine, ovogodišnja dobitnica Književne nagrade Drago Gervais za zbirku čakavske poezije Krunica od versi.

Velika je ljubav uložena u ovaj projekt i to se jako dobro osjeti. Svaki put ČA-čitalnica kao svojevrsni vremeplov odašilja sve sudionike i publiku u neko sretnije vrijeme u kojem nema loših vijesti, briga ni strahova. Osim antologijskih tekstova već poznatih čakavskih autora, onih tradicionalnih vezanih uz rodni kraj i legende, moglo se čuti tekstove koji su svojom tematikom aktualni i bliski sadašnjem trenutku. ČA-čitalnica tako spaja ono tradicionalno i suvremeno, njeguje zavičajnost, ali ona je i puno više od toga. Uvježbavajući vještinu govorenja i čitanja, djeca razvijaju samopouzdanje u javnom nastupu. I bez obzira na ono nešto slatke treme pred nastup, kada zazvoni čakavska beseda u praporcima dječjih glasova, kada se razliju melodije harmonike, a oduševljenje zapleše na dlanovima spremnim uzvratiti za taj doživljaj – tada je glavni cilj ČA-čitalnice ispunjen. Iako je ukupno 9 nagrađenih, nitko odavde ne izađe bez osmijeha. Svi na kraju osjećaju da su jednaki u nečemu vrijednom i velikom. I sasvim su u pravu. Njima rijeka čakavske riječi i dalje radosno teče i razlijeva se domovima, šumom i ulicama dragoga Grada na Brege. A voda je, to dobro znamo, život.

Ove je godine prijavljeno 45 učenika 1. i 2. razreda, 21 učenik 3. i 4. razreda te 35 učenika od 5. do 8. razreda. Pri uvježbavanju čitanja pomagali su im njihovi mentori učitelji, ali i mame, tate, none, nonići i ostali članovi obitelji: ukupno 22 mentora.

Nagrađeni učenici

U kategoriji 1. i 2. r. nagrađeni su:

  1. Darian Polić, 2. b (mentorica Đurđica Pilepić),
    tekst: Drago Gervais Pipa
  2. Roko Kalčić, 1. c (mentorica Nina Bjelić),
    tekst: Ivana Sušanj: Kamičić va postole (iz zbirke Čakavčići pul Ronjgi)
  3. Tias Perhat, 2. b (mentorica Đurđica Pilepić),
    tekst: Berto Lučić Školska klupa

U kategoriji 3. i 4. r. nagrađeni su:

  1. Mateo Saršon, 3. a (mentorica Marica Jurić),
    tekst: autor nepoznat, Koza
  2. Mauro Poščić, 4. b (mentorica Doris Grgas-Oštro),
    tekst: Dragica Stanić, Va strahe su vele oče
  3. Sara Radetić, 3. a (mentorica Marica Jurić),
    tekst: Dragica Stanić, Va strahe su vele oče.

U kategoriji učenika od 5. do 8. r. nagrađeni su:

  1. Lora Milić, 6. b (mentorica Karmen Šimetić),
    tekst: Lora Milić, Tako ča z nas danas?
  2. Aurora Travalja, 8. b (mentorica Jadranka Cetina),
    tekst: Jadranka Cetina, Ča ću bit
  3. Sofia Midžić, 5. b (mentorica Karmen Šimetić),
    tekst: Ivanka Glogović Klarić, Ji i Ča je to

Ča-čitalnicu ove su godine pratili i mediji:

Nagrađene učenike i organizatoricu ugostio je u nedjeljnoj emisiji 19.11.2023. i Radio Kastav.

Tekst pripremile Dubravka Uroda i Karmen Šimetić.
Fotografije: Foto Kurti.

Videoreportaža o ČA-čitalnici

Videoreportaža o ČA-čitalnici

O našem projektu filmska skupina snimila reportažu, a Novi list pisao u prilogu Beseda.

Ovogodišnja ČA-čitalnica potaknula je mnoge učenike da se aktivno uključe u očuvanje zavičajnog govora. 70 učenika od 1. do 8. r. čitalo je tekstove po domaću. Osim na našim školskim stranicama (Osnovna škola “Milan Brozović” Kastav – Naslovnica – Druga godine ČA-čitalnice u našoj školi (skole.hr)) o našoj školskoj ČA-čitalnici čitali smo i u Novom listu u prilogu Beseda. Članak pročitajte u privitku. Zahvaljujemo Novom listu i Vlasti Sušanj Kapićevoj.

Svoj su doprinos dali i učenici Filmske skupine „KA-DAR“ pod mentorstvom učiteljice Ive Orlić. Vrijedni su učenici pratili cijeli projekt, razgovarali sa sudionicima, pripremili videoreportažu:  (1765) ČA čitalnica 2022. (video reportaža) – YouTube

Zahvaljujemo svima koji su nas i ove godine na različite načine podržavali.

CA_citalnica_Novi_list_28112022

Druga godine ČA-čitalnice u našoj školi

Mići školani ponosno čitali po domaću

ČA-čitalnica autorski je projekt kastavskih učiteljica Dragice Stanić, Dubravke Uroda i Karmen Šimetić koji se već drugu godinu zaredom održava u našoj školskoj knjižnici. Školska čitalnica održana je u ponedjeljak, 14. studenoga 2022. u Mjesecu hrvatske knjige koji ističe važnost čitanja. Jedan od važnih ciljeva ČA-čitalnice jest isticanje važnosti i ljubavi prema zavičajnom govoru bez obzira na to je li riječ o izvornim čakavskim govornicima. Ravnateljica Hedi Blašković otvorila je ČA-čitalnicu ponosno ističući načelo zavičajnosti koje promovira naša škola.

Glavni su kriteriji za sudjelovanje na ČA-čitalnici izražajno čitanje do 3 minute i tekst na čakavskom narječju. Voditeljicu školske ČA-čitalnice Karmen Šimetić posebno raduje to da se na natjecanje prijavilo čak 77 čitatelja, što znači da broj svake godine raste, i to 57 učenika razredne nastave i 20 učenika predmetne nastave. Svi su se jako pripremali, odabirali ili čak pisali svoje tekstove. Svaki sudionik dobio je pohvalnicu za sudjelovanje i slatki poklon.

Ove godine uvedena je i jedna novost: stručno povjerenstvo izabralo je NAJ čitače! Članovi povjerenstva su bili: profesorica hrvatskog jezika i književnosti Dubravka Uroda, učiteljica razredne nastave Lilijana Vosilla, profesorica hrv. jezika i pedagogije Jasna Bićanić s Filozofskog fakulteta u Rijeci te vrsni poznavatelj čakavskog jezika, autor Slovnice kastavskega govora, profesor Smiljan Grbac. Njihov zadatak nije bio nimalo lagan jer je, zaista, svaki učenik pokazao svoju posebnost i ljubav za čakavštinu. Ipak, poklon paketi s čakavskom početnicom i zvučnom čitankom te umjetnički rad sa znakom slova ČA pripali su sljedećim učenicima:

  • u kategoriji od 1. do 4. razreda: Nicole Korlević, Mateo Saršon i Mien Perhat;

  • u kategoriji od 5. do 8. razreda: Teo Radetić, Dora Jardas i Nina Ravnić.

Posebna gošća ČA-čitalnice bila ja Vlasta Sušanj Kapićeva, čakavska spisateljica i suradnica u nekoliko čakavskih radijskih emisija te urednica emisije „Z našega kraja judi i užanci“.  

Ovu feštu od domaćega zajika uveličali su nastupi harmonikaša Glazbenog odjela: Dario Host i Andre Poropat.

Hvala svima na uloženom trudu: ča-čitateljima, njihovim učiteljicama mentoricama, ali i roditeljima, nonama, nonićima, prijateljima koji su nas na različite načine podržavali.

U nastavku pogledajte galeriju fotografija.

Skip to content