Povijest

Daleke 1770. godine u Kaštelu, sjedištu kastavskih kapetana započela je svoj rad Pučka učiona, no rad u objektu koji je još u 19.st. pripadao obitelji baruna Vranyczanija bio je sve teži zbog zahtjevnih uvjeta održavanja nastave. U toj zgradi danas traju adaptacijski radovi za elitni hotel. No ne tako davne 1982. godine, djeca su zbog sigurnosti odlazila u susjednu školu „Sveti Matej“ u Viškovu.

Prije stotinu pa i više godina, otvorena je Učiteljska škola u Kopru gdje se nastava jednim dijelom odvijala i na hrvatskom i na slovenskom jeziku.

Početkom 20. stoljeća stvara se ideja o premještanju Učiteljske škole iz Kopra, a kao jedna od mogućih lokacija pojavljuje se Kastav.

List “Naša sloga” objavio je 1906. godine sljedeće: “Doznajemo iz prva pouzdana izvora da će biti 1. decembra ove godine premještaj iz Kopra u Kastav prvi tečaj iz hrvatskog odsjeka tamošnjeg učiteljšća”,a u nastavku “uprava novog zavoda bit će povjerena g. Frankoviću”.

Od 1906. do 1909. godine, selio se razred po razred iz Kopra u Kastav, a među učiteljima istaknuto mjesto imali su Vladimir Nazor i Fran Franković.

Izgradnja nove zgrade u kojoj je smještena i današnja Osnovna škola započela je 1912., a završena 1914. godine.

Od 1910. do 1918. godine ravnateljske poslove obavljao je Vladimir Nazor. Učiteljska škola je do kraja Prvog svjetskog rata bila muška, a u vrijeme talijanske okupacije 1919. i 1920. godine u školu su se upisivale i učenice.

U tom vremenu maturiralo je 126 učitelja koji su se većinom zapošljavali u hrvatskim pučkim školama u Istri. Rad u školi s prekidima je trajao do 1936.g.

Nakon završetka Drugog svjetskog rata, ponovno je otvorena Učiteljska škola. Zbog loših uvjeta, nedostatka prostora i učiteljskog kadra, škola je prestala djelovati 1947. godine kada se otvara istoimena  škola u Rijeci.

Ova jedinstvena kamena zgrada ponovno je adaptirana za učenike i nastavnike koji su započeli rad u Kastvu 9. rujna 1983. godine.
U posljednjih 60 godina, na mjestu ravnatelja izmjenjivali su se Vojmir Jelušić (1948.-1974.), Stanko Spinčić (1974.-1981.), Vazmoslav Bačić (1981.-1994.), Jadranka Cetina (1994.- 2008) i Sandra Krpan (2008.).

Zanimljivu povijest ima i „Delavska škola“ osnovana 1885. godine, kao jedina obrtna škola na području Liburnije. Tu su se obrazovali vrsni bačvari, kotlari, stolari, klesari, kovači ... , a među velikim učiteljima u ovoj školi bio  je i „otac kastavskih zanatlija“ Milan Brozović. Po njemu naša Osnovna škola nosi ime.

Školske zgrade na različitim lokacijama nijemi su
svjedoci  nekih davnih učenika i njihovih učitelja.
Tragovi prošlosti su tragovi borbe
hrvatskog jezika i
nadahnutog rada