Prvi ČA-kviz

Dana 22. travnja 1501. Marko Marulić je dovršio ep Juditu, prvo književno djelo na hrvatskom jeziku i to na čakavskom narječju. Danas nam je ta obljetnica povod da se prisjetimo važnosti očuvanja našega jezika. Iako se ne može izbjeći realnost da čakavski jezik našega kraja po svim pokazateljima nestaje iz svakodnevne uporabe, kao naš prilog brojnim sličnim projektima koji ga nastoje sačuvati od zaborava proveden je prvi Ča-kviz u našoj školi. Čak je 90 učenika od 1. do 4. razreda, izvornih govornika, ali i onih kojima čakavština nije materinski jezik, sudjelovalo u ČA-kvizu  u tri skupine. Ovoliki broj je prije svega izraz podrške koju su dale razredne učiteljice i roditelji ovoj ideji i za sudjelovanje motivirali naše učenike. Na tome im od srca zahvaljujemo!

Projekt su, slijedeći pojedine etape u njegovu nastajanju, uz vođenje profesorica Karmen Šimetić i Dubravke Uroda provele učenice izvannastavnih skupina Medijska pismenost i  ŠUZ (Školarci u zajednici), koje su kroz više mjeseci provodile različite aktivnosti – od samoga planiranja do provedbe i vođenja kviza. U tome su im pomogli i volonteri, zainteresirani učenici viših razreda dajući idejna rješenja i osmišljavajući završni vizualni izraz pojedinih igara koje su činile osnovu ČA-kviza održanog 11. ožujka 2020. u školskoj knjižnici. ČA-slagalice (puzzle), Spoji par, Navadi besedu i Čitaj po domaću četiri su igre koje su imale  cilj potaknuti interes najmlađih za čakavski jezik. Sudeći prema njihovim veselim licima i anketnim listićima koje su ispunili na kraju natjecanja – uspjeli smo u tome! A ako ih poslušamo – i drugo ćemo leto nastaviti druženje kroz ovaj oblik popularizacije čakavštine.

objavio: Administrator   datum: 22. 4. 2020.