NATJECANJE IZ ZAVIČAJNE POVIJESTI „ČA JE ČA?“

Ovogodišnje petnaesto natjecanje iz zavičajne povijesti s temom „Opatija– povijest i baština“ započelo je otvaranjem u Villi Antonio 17. listopada 2018.g. povodom Dana neovisnosti Republike Hrvatske i Svjetskog dana učitelja. U organizaciji natjecanja sudjelovali su Županijska stručna vijeća povijesti za osnovne i za srednje škole, Agencija za odgoj i obrazovanje –Podružnica Rijeka i Udruga nastavnika povijesti „RICLIO“.

U natjecanju su sudjelovale 22 ekipe sedmih razreda osnovnih škola Primorsko goranske županije i jedna ekipa učitelja. Dvije ekipe sudjelovale su izvan konkurencije zbog sudjelovanja njihovih mentora u organizaciji natjecanja.
            Ekipe su rješavale zadatke na terenu te po povratku donosile niz kopiranih materijala, omotnica i razglednica kao dokaz da su prošli određene punktove grada.
            10-ak srednjoškolaca bilo je raspoređeno u ulozi  graničara i usmjerivača ekipa na terenu, a o tome se pobrinuo prof. Lobert Simičić iz Medicinske škole.
             Odlazak na teren započeo je u 9.50 sati s jednom bijelom i jednom plavom ekipom. Svakih 5 minuta odlazile su po dvije ekipe. Nakon dolaska ekipa posebna komisija pregledala je testove te u 13.30 sati objavila rezultate.
             U konkurenciji je pobijedila ekipa Amalia  iz OŠ „Brajda“ (Rijeka), druga je bila ekipa Vozići i karići  iz Osnovne škole „Kostrena“, a treća ekipa Franz Ferdinand iz OŠ “Malinska -Dubašnica“. Izvan konkurencije pobijedila je ekipa Madonne del mare  iz OŠ“Rikard Katalinić Jeretov“ iz Opatije.

Ekipu Opati iz OŠ „Milan Brozović“ Kastav predstavljali su Tea Lukenda, Paola Morožin, Rebeka Radojčić, Mia Vukanović i Luka Pustahija (rezerva). Učenici su osvojili 4. mjesto.

Škole pobjednice su nagrađene knjigama u ime Muzeja Grada Rijeke. Natjecanje su također popratili i nagradili nakladnici Alfa i Školska knjiga.

Vidimo se do godine na šesnaestom po redu natjecanju.

Željka Čačić, prof.

objavio: Administrator   datum: 29. 10. 2018.